Blog Listem

21 Ekim 2009 Çarşamba

varrova mücadelesine devam

geçen günkü vaarrova mücadelesinden sonra dün yaptığım kontrolde kanatsız arı sırtında varrovayı gördüm bu arı ilaçlama yaptığımdahenüz gözden çıkmamış olduğunu tahmin ettim ve ya ilaçtan nasibini almamış olduğu belli bundan anlaşıldığına göre ilaçlamanın tek sefer yapılmamasının gerektiği 3 gün arayla tekrarlamanın zorunlu olduğunu bize bir kanıtı
ikinci ilaçlamaya devam edildi
bu arda arılık kulibesine çalışmalarım devam etti büyüyünce villa olacak
mevsimin meyvelerinden muşmulalar da kendini göstermeye başladı

5 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Mehmet beybey şato ileride güzel olacağa benziyor,ilaçlama işide kolay gelsin.Başarılar hep sizinle olsun.

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet abi perizinle arılar üç gün arayla ilaçlanmazlar, ilacın kullanım talimatına bak. Bir hafta arayla olacak, kolay gelsin. Arılarda kapalı yavru varsa zaten mücadelenin fazla bir karı olmuyor, sadece arıların üstündekilerden kurtuluyoruz. Kolay gelsin arıclık kulubesi degil şatoya benzemeye başlamış, senin eser::))

d.m.t dedi ki...

Eğer ki bu yapıyı daha uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız; daha sağlam yapmalısınız!
Örneğin bizim burada kuvvetli rüzgarlar bu tür bir yapıyı güzelce uçurabilir( paraşüt gibi)
Ne yapmalıyız; dikme olarak kullandığınız kalasları mümkünse toprağa gömmeyin! (yağmurlu havada toprak gevşer ve ardından bir fırtınada kalaslar yerinden çıkar)

En güzeli; kalasların gireceği yere (toprağa) betondan yuvalar yapıp; içine bir köşebent; profil herneyse onu saplayın(yarısı içeride yarısı yukarıda kalsın) donduktan sonra; kalasları bu demirlere civatayla sabitleyin!
Ayrıca makasları kirişlere çivi harici bir şeyle yeniden sabitleyin! Ondülini çiviyle çaktıysanız çivilerin uçlarını aşağıdan kırın( yani bükün) ki rüzgar yerinden çıkarmasın!

Beton işini yapamıyorsanız bile; kalasların toprakta çürümemesi için toprağa girecek kısmına zift sürün çok faydasını görürsünüz!

Ayrıca yapının eğrilmemesi için dikmelere acil olarak çapraz kalaslarla destek verin; sabitlensin! Ve yeterli uzunlukta çivi kullanın!
Çok bilmiş gibi konuştuğumu düşünüyorsanız; düşünmeyin!!! Çünkü bu işi abimle çok yaptık!
Size kolay gelsin; selamlar!

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

ali bey doğruda ben 5,gün yaptım arılarım 2 ayrı yerde son yaptığım ilaçlama şehirdeki arılara idi sadece 3 adetine 5 gün arayla yaptım diğerlerinden ayırmayım diye evet ilacın talimatı oyle blokta yazdığım genel ilaçlama için geçerli bi yanlışlık var sen haklısın

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

demet hanım önerilriniz için teşekkürler inşaattan anladığınız belli buraya felaket lodos ruzgarı eser bu ruzgarı göz önünde bulundurarak hareket ediyorum bu direklerin dibini kertip 1 er el arabası beton döktüm bayantalar yapılacak bağlantı yerlerini kalın paslanmaz sacla kuvvetlendirdim bakalım ruzgara karşı dayanma gücü ne olacak bu kışın test edilecek yıkılmazsa villa adaylığını kazanacak